Сталий розвиток лісового господарства в Україні
УкрEng

Останні новини

З 30 вересня по 1 жовтня цього року в Українському центрі підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів лісового господарства («Укрцент...
У рамках реалізації регіональної програми «Правозастосування й управління в лісовому секторі країн східного регіону дії європейського інструменту сусі...
Аудиторська компанія ТОВ «Легалліс», що працює в асоціації з міжнародним акредитованим органом з сертифікації за системою FSC - Forest Certification L...
Joomla! Україна

Опитування

Де ви дізнались про цей сайт?

Останні публікації

Бондарук Г.В., Кагало О.О., Проценко Л.Д., Артов А.М., Проць Б.Г. Нормативно-правове забезпечення збереження біорізноманіття в лісовому секторі Україн...
Joomla! Україна

FLEG II підвищує обізнаність спеціалістів в застосуванні сучасних геоінформаційних технологій у повсякденній практиці лісогосподарських підприємств України

З 30 вересня по 1 жовтня цього року в Українському центрі підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів лісового господарства («Укрцентркадриліс») у м. Боярка на Київщині, представництво програми «ENPI East FLEG II» (www.fleg.org.ua) організувало тренінг “QGIS У ЛІСОВОМУ ГОСПОДАРСТВІ” з метою підвищення кваліфікації для спеціалістів державних лісогосподарських підприємств. Програма FLEG II фінансується Європейським Союзом і впроваджується Світовим Банком у партнерстві з МСОП та WWF.

Для участі було запрошено інженерів державних підприємств лісового господарства Держлісагенства, представників Вінницького, Житомирського, Київського, Кропивницького, Луганського, Полтавського, Сумського, Харківського, Черкаського і Чернігівського обласних управлінь лісового і мисливського господарства представників лісового господарства керівний персонал яких взяв участь в інформаційному семінарі, а також деяких профільних навчальних закладів.

Для більш продуктивного навчання учасникам тренінгу необхідно було приїхати з власними пристроями GPS та ноутбуками, попередньо ознайомитись із короткими відеоуроками за темою тренінгу (http://sfmu.org.ua/ua/forum/qgis), які включають:
•    QGIS Практичні поради: Вступне відео.
•    Завантаження QGIS.
•    Завантаження векторного і растрового шару у QGIS.
•    QGIS Практичні поради: Модуль 2: Інтерфейс.
•    QGIS Практичні поради: 3 Основи створення карти
•    Налаштування підписів
•    Класифікація векторних даних.
•    Макетування карти для друку

 

Із спеціалістами лісового господарства працювали Олег Часковський, доцент НЛТУ України, та Іван Більський. Відповідно до програми тренінгу учасники ознайомились із новими підходами до створення і поширення якісних програм на прикладі QGIS.
Тренінг відбувався на протязі 2-х днів і включав в себе вступне навчання з використання вільнодоступного програмного забезпечення QGIS і практичну побудову «планчика» для лісосіки.

На початку заняття консультанти звернули увагу, що вільнодоступне програмне забезпечення, як результат спільної праці професіоналів може відповідати вимогам якісного продукту з відкритим програмним кодом, який повністю задовольняє потреби виробництва, зокрема лісового господарства і може слугувати основою для побудови відкритих інтегрованих виробничих програмних комплексів.

Учасники із зацікавленням поставились до знайомства із новим програмним продуктом та відзначили зручний і інтуїтивно зрозумілий користувацький інтерфейс програми.

Робота в аудиторії була побудована на прикладі типових практичних завдань, таких як створення власного проекту лісової інформації на основі існуючих інформаційних шарів. Гнучкість при завантажені та компануванні різних типів просторових даних у поєднанні з відкритими джерелами просторових та супутникових даних (наприклад OSM, Google Satellite та ін.) дозволяють в значній мірі покращити відображення існуючих даних та їхнього доповнення.

Далі було опрацьовано створення нових інформаційних шарів на основі власних даних а також класифікація векторних даних із відповідними їх оформленням, способи відображення атрибутивної інформації для підвищення інформативності поданої просторової інформації. Розглядалась робота з інструментами для пошуку базових геометричних ознак, таких як площа, периметр та їх відображення на електронній карті.

Наступним кроком розглядались етапи підготовки макету до друку. Оскільки використання єдиного шаблону при оформлені матеріалів для друку дозволяє зменшити затрати часу на вирішення типових виробничих завдань, а гнучкість налаштування і компанування елементів допомагає вирішити будь яке нестандартне завдання.

Другий день був присвячений польовим збором контурів «умовної лісосіки» за допомогою різних типів географічної системи позиціонування (GPS або ГПС). Розглядались особливості використання технології та практичні поради при застосуванні цього підходу зйомки на виробництві, можливості автоматичного запису точок ходу, а також на основі координат.
На основі зібраних матеріалів здійснена побудова точкового шару в ГІС системі, відображення плану бусольного знімання за матеріалами журналу бусольної зйомки, побудова «планчика», пошук площі «умовної лісосіки».

На початку і в кінці тренінгу було проведено опитування слухачів для врахування їх побажань в проведенні наступних тренінгів. У підсумках тренінгу усі учасники зазначили про корисність даних навчань та важливість подальшого впровадження сучасних технологій ГІС у виробництво.

Використання безкоштовних інструментів, можливість власноруч адаптувати розроблені і вдосконалювати існуючі інструменти для QGIS відкривають широкі можливості до налагодження співпраці між різними інституціями лісового господарства наукового та виробничого характеру.

Наступний дводенний тренінг для спеціалістів лісового господарства щодо «Використання QGIS у лісовому господарстві» заплановано на 22-23 жовтня 2016 р. у м. Львів за адресою: вул. Природна, 19, корпус 6 Національного лісотехнічного університету, 4 поверх, ауд. 53.

Для участі у тренінгу запрошено інженерів державних підприємств лісового господарства, представників Волинського, Дніпровського, Закарпатського, Запоріжського, Івано-Франківського, Львівського, Миколаївського, Одеського, Рівненського, Тернопільського, Херсонського, Хмельницького і Чернівецького обласних управлінь лісового і мисливського господарства.
Програма компенсовує всі витрати пов’язані із участю у зазначених заходах. За додатковою інформацією технічного характеру прохання звертатись до Олега Часковського (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.) та Івана Більського (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.).

Дмитро Карабчук, к.с.-г.н.,
координатор заходів програми «ENPI East FLEG II»,
консультант Дунайсько-Карпатської програми WWF в Україні
Е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

FLEG II розповсюджує передовий досвід у застосуванні геоінформаційних технологій у повсякденній практиці лісогосподарських підприємств України

У рамках реалізації регіональної програми «Правозастосування й управління в лісовому секторі країн східного регіону дії європейського інструменту сусідства та партнерства» (ENPI East FLEG II – www.fleg.org.ua) 29 вересня 2016 року в Києві за сприяння організаторів 15 міжнародної виставки «LISDEREVMASH» (www.lisderevmash.ua) WWF в Україні організувала інформаційно-просвітницький семінар на тему «Електронні карти та гео-інформаційні системи в лісовому господарстві». Відеозапис презентацій та їх обговорення можна переглянути за посиланням: https://youtu.be/A_613Gwxhe0.

На семінар були запрошені представники всіх обласних управлінь лісового і мисливського господарства Держлісагенства України, керівники державних підприємств лісового господарства. Із результатами роботи програми FLEG II присутніх ознайомив координатор проекту від WWF в Україні Дмитро Карабчук, розповівши про основні здобутки проекту в Україні та інших країнах учасницях (www.enpi-fleg.org). Серед доповідачів були представники Національного лісотехнічного університет України, Харківського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації, Виробничого об’єднання «Укрдержліспроект».

Про сучасні геотехнології та досвід їх застосування в лісовому господарстві світу та України зокрема доповів Олег Часковський, доцент НЛТУ України. Доповідач наголосив, що геотехнології є однією із трьох передових технологій поряд із нанотехнологіями та біотехнологіями. Їх застосування зумовив сам розвиток науки і техніки. Саме використання технологій століття дозволить підвищити організаційну складову виробничого процесу та вплинути на ефективність управлінських рішень у лісовому господарстві шляхом застосування географічної системи позиціонування (ГПС) та супутникових знімків.

Представник УкрНДІЛГА Олександр Борисенко розповів про напрацювання інституту та конкретні програмні вирішення застосування геінформаційних технологій у лісовому господарстві, що застосовуються державними підприємствами. Готові програмні рішення, розроблені інститутом дозволяють проводити весь комплекс робіт: від зйомки лісосіки засобами ГПС до побудови планів та поєднання їх із наявними картографічними матеріалами. Розробками інституту вже користуються в практичній діяльності багато лісогосподарських підприємств.

Про досвід використання геоінформаційних технологій в практиці лісовпорядкування розповів доповідач від ВО «Укдержліспроект» Володимир Вовчанський. Застосування сучасних технологій дозволяє швидко і точніше здійснювати повний цикл збору інформації при лісовій інвентаризації: від польових робіт до виготовлення картографічної інформації і проектування лісогосподарських заходів. П. Вовчанський розповів, що на сьогоднішній день підприємство використовує два програмних засоби: DELTA та ARC/GIS. Кожен програмний продукт призначений для виконання певних завдань і на сьогодні немає єдиної програми, яка б дозволила провадити весь комплекс лісовпорядних робіт.

Ігор Букша поділився досвідом застосування технології Field-Map для визначення сортиментно-гатункової структури деревостанів. Доповідач розповів про співпрацю із чеським інститутом лісу IFER, внаслідок якої було запроваджено технологію Field-Map в дослідницьку практику УкрНДІЛГА. Така технологія дозволяє проводити польові зйомки з високою продуктивністю і з достатньою точністю. Існує багато модифікацій вищеназваної технології із застосування різноманітних приладів залежно від потреб. Відповідно є різною ціна на апаратно програмний комплекс, яка залежить також від кількості замовлених ліцензій.

На завершення доповідей Іван Більський проінформував про можливості використання некомерційного вільнодоступного програмного забезпечення QGIS для потреб лісового господарства. Було наведено приклади застосування програми для вирішення конкретних лісівничих завдань. Звернено увагу, що некомерційне програмне забезпечення QGIS може бути використане для вирішення тих же завдань, які вирішують комерційними програмами.

Доповіді викликали жваве обговорення як самих програмних продуктів так і приладів, які використовуються для знімань окремих ділянок поверхні Землі. Олег Часковський наголосив, що впровадження геотехнологій підніме лісове господарство на якісно новий рівень і завдання навчальних закладів готувати спеціалістів, які могли-б впроваджувати і використовувати новітні технології.

Хоча, Ігор Букша справедливо зауважив, що не потрібно захоплюватись і просувати конкретне програмне забезпечення. Оскільки більш важливим є впровадження певних правил і технологій, котрі передбачають уніфікованість і прийнятний рівень точності застосування електронних вимірів та карт.

Учасники погодились із необхідністю вдосконалити нормативно-правову базу з метою ширшого запровадження геотехнологій у лісовому господарстві нашої країни. Також було висловлено думку про необхідність підготовки спеціалістів для роботи з сучасними ГІС-програмами та їх інформування про нові засоби дистанційного зондування Землі.

Про одну із таких можливостей – покращити рівень обізнаності інженерів лісового господарства, повідомив Дмитро Карабчук. Нагадавши про проведення дводенних тренінгів стосовно застосування QGIS у лісовому господарстві для окремих представників усіх управлінь лісового і мисливського господарства Держлісагенства України: 30.09 – 01.10.2016 року у м. Боярка (Укрцентркадриліс) для частини східних і центральних областей та 22-23.10.2016 р. у м. Львів (НЛТУУ) для всіх інших.

Детальніше із презентаційними матеріалами  можна ознайомитись тут.

Аудити FSC (листопад-грудень 2016)

Аудиторська компанія ТОВ «Легалліс», що працює в асоціації з міжнародним акредитованим органом з сертифікації за системою FSC - Forest Certification LLC, планує з 14 листопада поточного року розпочати проведення основних аудитів із сертифікації системи лісоуправління і ланцюжка постачання за схемою FSC дочірніх підприємств Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомирагроліс" Житомирської обласної ради: ДП "Дзержинський лісгосп АПК" (14-17.11.2016 р.), ДП "Коростишівський лісгосп АПК" (21-24.11.2016 р.), ДП "Новоград-Волинський лісгосп АПК" (28-30.11, 01-02.12. 2016 р.), ДП "Ємільчинський лісгосп АПК" (05-08.12.2016 р.). Дати проведення аудитів є попередніми.

Якщо у вас є коментарі чи зауваження з приводу діяльності цього підприємства, надсилайте їх будь-ласка, разом з об'єктивними доказами, електронною поштою на адресу (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.) бажано до 14 листопада 2016 р. 

Також, будемо вдячні за повідомлення цієї інформації іншим зацікавленим сторонам, які можуть мати відношення до діяльності цих підприємств та за надання координат зацікавлених сторін аудиторській компанії ТОВ «Легалліс» для подальшої співпраці з ними.

Експерти програми FLEG II презентували проект Концепції громадського контролю за транспортуванням заготовленої деревини в Україні

29 вересня 2016 р. під час ХV міжнародної виставки «LISDEREVMASH» було організовано зустріч зацікавлених сторін у галузі посилення боротьби із транспортуванням нелегально заготовленої деревини та експертів програми щодо «Обговорення Концепції громадського контролю за транспортуванням заготовленої деревини в Україні». Захід організовано Дунайсько-Карпатською програмою Всесвітнього фонду природи (WWF) в Україні в рамках виконання програми «ENPI East FLEG II» (http://www.fleg.org.ua/).

У обговоренні взяли участь учасники, які представляли Державне агентство лісових ресурсів України, ДП "Лісогосподарський Інноваційно-Аналітичний центр", Національну поліцію України, Державну службу надзвичайних ситуацій, Державну екологічну інспекцію, неурядові громадські організації, деревообробні підприємства, науково-дослідні установи.Зустріч розпочалася з ознайомлення з програмою «ENPI East FLEG II».

Засідання включало три доповіді та їх обговорення. Перша доповідь, представлена Павлом Кравцем - експертом програми «ENPIEastFLEG-ІІ»,стосувалася механізмів залучення громадськості до контролю руху деревини в окремих країнах ЄС та можливість їх впровадження в умовах лісового сектору України. Проаналізовані системи контролю руху деревини було умовно розділено експертами на добровільні та обов’язкові. Запровадження добровільних систем, як було сказано, пов’язано з прагненням великого лісопромислового бізнесу забезпечити підвищення економічної ефективності, розширення інформаційного забезпечення систем підтримки управлінських рішень, підвищення прозорості діяльності. В країнах, де переважна більшість лісів перебуває в державній власності, впровадження систем переслідує на меті удосконалення та посилення обліку лісових ресурсів, боротьбу з незаконними рубками та попередження потрапляння деревини сумнівного походження в ланцюги постачання. Як виявилося, серед великого різноманіття систем контролю руху та стеження деревини лише інтегрована інформаційна система SUMAL в Румунії має елемент участі громадськості в контролі за перевезенням деревини в круглому виді. Він полягає у можливості телефонувати будь-якому громадянину за номером служби надзвичайних ситуацій 112 та за державним номером автомобіля, який здійснює перевезення, дізнаватися про законність походження сировини. Відповідно кожен перевізник зобов’язаний перед початком руху в місце призначення передати інформацію про вантаж (з детальною інформацією) на сервер системи.  Доповідач зауважив, що з урахуванням підвищення громадянської активності в країні та низької довіри до лісової галузі у суспільстві – доцільним є використання румунського досвіду функціонування системи SUMAL в частині реалізації сервісу з он-лайн реєстрації деревини при її відвантаженні та контролю впродовж часу перевезення.

Наступна доповідь Юрія Сотника- заступника генерального директора з виробничих питань ЛІАЦ Держлісагентства України стосувалась головних аспектів удосконалення Єдиної державної системи електронного обліку деревини в Україні. Зокрема увага присутніх була зосереджена на пропозиції реформування системи електронного обліку деревини (ЕОД), шляхом запровадження електронного обліку деревини для всіх лісокористувачів та надання доступу до цієї Системи відповідним контролюючим органам  з метою мінімізації тіньового ринку деревини в Україні. Також серед основних цілей ЛІАЦ є об’єднання підсистем ЕОД і бази сертифікатів та втілення підсистеми матеріально-грошової оцінки лісосіки, яка зараз знаходиться на стадії тестування.

Остання доповідь, представлена Євгенієм Ханем - учасником проекту «ENPIEastFLEG-ІІ» включала обговорення проекту Концепції громадського контролю за транспортуванням необробленої деревини в Україні. Метою Концепції є визначення засад прозорого ведення лісогосподарської діяльності та створення умов щодо об’єктивного підтвердження законності походження деревини згідно з вимогами статті 294 Угоди про Асоціацію між ЄС та Україною та Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів». Реалізувати це пропонується шляхом створення незалежної інформаційно-пошукової системи щодо руху необробленої деревини. На думку експертівінформаційно-пошукова система контролю руху необробленої деревини має передбачати постійну синхронізацію даних з існуючими системами контролю руху деревини.  В свою чергу дані накопичуються в окремій базі даних та всі зміни вносяться у вигляді окремих записів, при цьому видалення вже синхронізованих записів унеможливлюється.

Алгоритм роботи інформаційно-пошукової системи щодо руху необробленої деревини наведений нижче.

Відбулося активне обговорення проекту Концепції громадського контролю за транспортуванням заготовленої деревини в Україні. Основні питання стосувались цілісності даних та унеможливлення їх модифікації, фіксування місця і часу від’їзду транспортного засобу,поліпшення виконавської дисципліни та обліку лісових ресурсів, шляхів залучення громадськості до контролю за рухом заготовленої лісопродукції, врахування людського фактору, альтернативних шляхів залучення громадськості до контролю за транспортуванням заготовленої деревини в Україні. Також було запропоновано використати напрацювання  ЛІАЦ для контролю за транспортуванням заготовленої деревини в Україні та спільними зусиллями вдосконалювати електронного обліку деревини.

Разом із тим, усі виступаючі наголошували про те, що розробка і реалізація новітніх систем контролю не може розглядатися окремо від інших засобів та інструментів попередження незаконних рубань починаючи з підвищення свідомості й відповідальності громадян  та посиленням правозастосуванням.

Учасники семінару погодилися про доцільність подальшого опрацювання пропозицій щодо громадського контролю за транспортуванням заготовленої деревини, викладених у Концепції. З проміжним звітом з цього питання можна ознайомитися на сайті http://www.fleg.org.ua/

За додатковою інформацією звертайтеся до консультанта програми Павло Кравця Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Дмитро Карабчук, к.с.-г.н., 

координатор заходів програми «ENPI East FLEG II»,

консультант Дунайсько-Карпатської програми WWF в Україні

Е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Проведено практичний семінар з питань стандарту ланцюга постачання продукції

28 вересня в рамках програми заходів міжнародної виставки «Лісдеревмаш 2016» проведено практичний семінар «Практична реалізація вимог стандарту сертифікації ланцюга постачання продукції та очікувані зміни його нової версії». Організатор проведення заходу – Національне представництво FSC в Україні.

Учасники семінару, переважно  представники сертифікованих деревообробних підприємств, отримали інформацію не тільки щодо загальних положень чинного стандарту стеження руху деревини по усіх логістичних та технологічних ланцюгах, але й познайомилися з проектом нової редакції стандарту та розібратися з очікуваними нововведеннями. Включення до програми семінару погляду аудитора на виконання підприємствами вимог стандарту посилило його практичну цінність.

Друга частина програми семінару була присвячена розгляду можливостей онлайн-платформи FSC-заяв OCP (Online Claim Platform), як інструмента адміністрування ланцюга постачання та автоматизації виконання вимог стандартів FSC. Окрім загального знайомства, учасники отримали можливість пройти майстер-клас по використанню цього сервісу, який включав також можливість реєстрації утримувачів сертифікатів в OCP під час його проведення.

Запис трансляції семінару доступний на youtube каналі FSC Україна https://www.youtube.com/channel/UCdDVqMYc6eAq21qEr2GGQZA, а презентації знаходяться тут http://www.slideshare.net/fsc_ukraine/presentations.
За додатковою інформацією звертатися до менеджера інформаційних технологій та ланцюга постачання Євгенія Ханя Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.