Сталий розвиток лісового господарства в Україні
УкрEng

Останні новини

17 травня ц.р. на базі Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства відбувся семінар, на якому була обговорена перша реда...
16 травня ц.р. в Закарпатському ОУЛМГ відбувся круглий стіл на тему «Лісова сертифікація на Закарпатті: виклики та шляхи їх вирішення». Захід організо...
Стурбованість суспільства проблемами зменшення площі лісів, опустелювання територій, втрати біорізноманіття зумовила виникнення наприкінці 80-х років...
Joomla! Україна

Опитування

Де ви дізнались про цей сайт?

Останні публікації

Бондарук Г.В., Кагало О.О., Проценко Л.Д., Артов А.М., Проць Б.Г. Нормативно-правове забезпечення збереження біорізноманіття в лісовому секторі Україн...
Joomla! Україна

Обговорення проекту національного стандарту лісоуправління для України відбулося на Закарпатті

17 травня ц.р. на базі Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства відбувся семінар, на якому була обговорена перша редакція проекту національного стандарту лісоуправління для України. Організаторами семінару виступили Національне представництво FSC в Україні, Дунайсько-Карпатська програма WWF, Закарпатське ОУЛМГ та компанія «ЕНО-Меблі».

Відеоматеріали семінару доступні за адресою https://youtu.be/8SDjR_dT5pQ матеріали презентацій  https://goo.gl/vE5Ua0

Учасниками семінару були головні лісничі та відповідальні за лісову сертифікацію на державних лісогосподарських підприємствах Закарпаття, представники неурядових громадських організацій та компанії «ЕНО-Меблі».

Представлена перша редакція проекту національного стандарту лісоуправління для України була розглянута учасниками передусім з погляду можливості його практичного застосування, узгодження вимог стандарту лісоуправління із національним законодавством,а також наявності неоднозначних тлумачень у рамках вимог індикаторів. Висловлені учасниками обговорення коментарі, зауваження та пропозиції сприятимуть подальшому удосконаленню проектунаціонального стандарту лісоуправління з урахуванням екологічних, економічних та соціальних інтересів щодо забезпечення управління лісовим господарством на засадах сталого розвитку.

Перша редакція проекту національного стандарту лісоуправління для України буде доступна для надання коментарів, зауважень та пропозицій в рамках першого етапу консультацій із громадськістю до 18 червня ц.р. (див. пояснювальну записку, текст проекту національного стандарту лісоуправління для України, а також форму для коментування за адресою http://goo.gl/NfchGV).Подальші етапи формування проекту національного стандарту лісоуправління передбачатимуть з-поміж іншого його польове тестування на базі лісогосподарських підприємств.

Відбувся круглий стіл з питань лісової сертифікації в Закарпатті

16 травня ц.р. в Закарпатському ОУЛМГ відбувся круглий стіл на тему «Лісова сертифікація на Закарпатті: виклики та шляхи їх вирішення». Захід організовано Закарпатським ОУЛМГ, компанією «ЕНО-Меблі», Національним представництвом FSC в Україні та Дунайсько-Карпатською програмою WWF.

Учасниками круглого столу були директори лісогосподарських підприємств Закарпаття, працівники Закарпатського ОУЛМГ, представники сертифікованих деревообробних компаній, органу сертифікації та неурядових громадських організацій. Представництво різних інтересів дало можливість усебічного і принципового обговорення проблемних питань, які ускладнюють процес лісової сертифікації на Закарпатті.

Формат роботи в малих групах дозволив не лише більш чітко сформулювати основні позиції щодо узгодженої діяльності учасників процесу лісової сертифікації, але й глибоко опрацювати окремі проблемні питання та підготувати пропозиції щодо усунення невідповідностей вимогам стандарту лісоуправління за міжнародною схемою FSC.

"Запропонований формат зустрічі дозволив не тільки розкрити проблемні питання лісової сертифікації на Закарпатті, провести їх всебічне обговорення, але і що головне, окреслити шляхи їх вирішення об'єднуючи зусилля як працівників лісового господарства, деревообробної промисловості, так і неурядових організацій”,- прокоментував Павло Кравець, директор національного представництва FSC в Україні.

В підсумку було запропоновано узагальнити висловлені пропозиції у вигляді меморандуму про взаєморозуміння між Закарпатським ОУЛМГ, Національним представництвом FSC в Україні, Дунайсько-Карпатською Програмою WWF, екологічно та соціально відповідальними деревообробними підприємствами Закарпаття з можливістю приєднання інших зацікавлених сторін, що дозволить у подальшому реалізовувати конкретний план дій щодо розвитку лісової сертифікації в реґіоні.

З презентаціями круглого столу можна ознайомитися тут.

Ближчим часом проект Меморандуму буде доступний для ознайомлення усім зацікавленим сторонам.

 

 

За додатковою інформацією просимо звертатися до Оксани Павліщук, менеджера зі стандартів Національного представництва FSC в Україні за адресою: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

В Україні розробляють національний стандарт лісоуправління на основі міжнародних вимог

Стурбованість суспільства проблемами зменшення площі лісів, опустелювання територій, втрати біорізноманіття зумовила виникнення наприкінці 80-х років ХХ століття лісової сертифікації. Основа цього процесу – оцінювання незалежною аудиторською організацією відповідності ведення лісового господарства низці екологічних, економічних та соціальних вимог, викладених у формі стандарту. При цьому наявність сертифіката та відповідного маркування продукції вказує на те, що така продукція походить з лісів, де система ведення лісового господарства здійснюється на високому рівні, без порушень стандартів лісової сертифікації.

Однією з найбільш поширених міжнародних схем лісової сертифікації є схема Лісової опікунської ради (з англ. Forest Stewardship Council, FSC), за якою сертифіковано більше 187 млн га лісів у 80 країнах світу. Будучи неурядовою членською організацією, вона включає представників екологічних та соціальних неурядових організацій, корінних народів, лісопромислових,  лісоторговельних компаній та інших зацікавлених сторін, які представляють екологічні, економічні та соціальні інтереси суспільства щодо лісів. Це гарантує в рамках діяльності FSC справедливий підхід до процесу ухвалення рішень з урахуванням інтересів різних груп населення.

Подібні підходи до ухвалення рішень використовують в рамках тих різноманітних ініціатив та процесів у лісовому господарстві країн світу, які хочуть отримати визнання цієї міжнародної організації.

У зв’язку із затвердженням  у 2015 р. оновлених принципів, критеріїв та єдиних міжнародних індикаторів, які мають бути адаптовані до умов кожної країни з урахуванням її законодавчої бази, еколого-економічних та соціальних особливостей лісогосподарювання, виникла необхідність розроблення національного стандарту лісоуправління для України. Саме з метою розробки стандарту була створена робоча група, яка є добровільним об’єднанням представників неурядових організацій, лісопромислових компаній, постійних лісокористувачів, які представляють широке коло соціальних, економічних, екологічних інтересів щодо забезпечення управління лісами на засадах сталого розвитку через відкритий консультативний процес.
Діяльність робочої групи, яка при розробці національного стандарту лісової сертифікації для України керується політикою, стандартами, процедурами і директивними вказівками FSC, ґрунтується на принципах добровільності, рівноправності, відкритості, самоуправління і законності. Її робота спрямована на забезпечення відкритого діалогу та усестороннього обговорення питань, що пов’язані із розробкою національного стандарту лісоуправління для України, шляхом організації засідань робочої групи, проведення навчальних сесій, круглих столів, семінарів, у т.ч. в режимі on-line, збору і узагальнення потрібної інформації, широкого консультаційного процесу з усіма іншими зацікавленими сторонами. При цьому робоча група забезпечує доступність інформації щодо процесу розроблення національного стандарту лісоуправління для усіх зацікавлених сторін шляхом її оприлюднення в мережі Інтернет або іншими засобами, надання за відповідним запитом.

Структурно робоча група складається з 3-х рівноправних секцій: екологічної, економічної та соціальної. Зокрема, до економічної секції входять представники Асоціації «Всеукраїнська організація деревообробної промисловості», державного підприємства «Тетерівський лісгосп» та відокремленого підрозділу НУБіП України «Боярська лісова дослідна станція» (постійні лісокористувачі, система лісоуправління яких відповідає вимогам FSC, що засвідчено відповідними сертифікатами).

До екологічної секції входять представники РМЕО «Екосфера» (недержавної громадської організації, яка здійснює еколого-просвітницьку діяльність у Карпатському регіоні), громадської організації «Дунайсько-Карпатська Програма» (представляє Дунайсько-Карпатську Програму Всесвітнього Фонду Дикої Природи WWF в Україні) та неурядової громадської організації «Західноукраїнське орнітологічне товариство».

До соціальної секції входять представники Центрального комітету профспілки працівників лісового господарства України (неурядової організації, яка об’єднує членів профспілки працівників лісового господарства України), «Зеленого Хреста» (неурядової громадської організації, яка, зокрема, опікується соціальними проблемами місцевих громад у лісистих регіонах країни і належить до  мережі міжнародних громадських організацій «Global Forest Coalition») та державного підприємства «Укрцентркадриліс» (підприємства, яке здійснює підготовку кадрів лісового господарства та підвищення їх кваліфікації).
Участь у роботі робочої групи беруть експерти, які мають відповідний досвід роботи з питань лісової сертифікації. В основному це представники аудиторських компаній, які здійснюють незалежну оцінку відповідності ведення лісового господарства вимогам стандарту.

Впродовж періоду функціонування робочої групи досягнуто суттєвого прогресу у розробці національного стандарту лісоуправління для України, зокрема, 5-6 квітня ц.р. в рамках розширеного засідання робочої групи було схвалено та рекомендовано до початку громадських консультацій його першу редакцію. Детальна інформація про проект національного стандарту лісоуправління для України та процес консультацій з громадськістю розміщена на веб-сайті "Сталий розвиток лісового господарства в Україні"  та доступна за короткою адресою: http://goo.gl/NfchGV

Отже, розроблення національного стандарту лісоуправління для України здійснюється на основі відкритого діалогу та досягнення консенсусу між усіма зацікавленими сторонами, що є запорукою формування збалансованих та ефективних рішень щодо забезпечення екологічно орієнтованого, економічно ефективного та соціально прийнятного лісоуправління.
Важливість практичної реалізації принципів управління лісами на засадах сталого розвитку, а також євроінтеграційні орієнтири розвитку України зумовлюють зростаючий інтерес до лісової сертифікації з боку підприємств лісової галузі. Це підвищує актуальність та важливість діяльності робочої групи в контексті забезпечення реалізації вимог стандартів FSC, пов’язаних із сертифікацією системи лісоуправління та ланцюга постачання деревини.

Аудити FSC (червень 2016)

Заплановано проведення оцінки лісоуправління на відповідність принципам та критеріям FSC (червень 2016 р.)

Компанією «СЖС Україна» заплановано проведення у червні 2016 р. процедур сертифікації системи лісоуправління на відповідність принципам та критеріям FSC. Зокрема, заплановано черговий наглядовий аудит ДП «Путильське лісове господарство» Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства, а також основні аудити Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства (повторна основна оцінка) та Ужгородського військового лісництва.

Зацікавлені сторони можуть висловити коментарі та зауваження з приводу діяльності підприємств, що проходять процес сертифікації. Коментарі та зауваження, разом з об'єктивними доказами, можна надсилати електронною поштою за наведеними нижче адресами: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

Відбувся вебінар щодо загальної характеристики проекту національного стандарту лісоуправління для України

28 квітня 2016 р. об 11:00 відбувся вебінар щодо загальної характеристики проекту національного стандарту лісоуправління для України. Відеоматеріали вебінару доступні на http://youtu.be/j3oyAeV4y_c (презентацію можна завантажити за адресою https://goo.gl/yW1gV3).

Впродовж вебінару охарактеризовано нормативну основу проекту національного стандарту лісоуправління для України, розглянуто його структуру, а також сутність концепції «масштаб – інтенсивність – ризик» й підходи до її врахування у проекті стандарту.

Акцентовано увагу на подальших етапах формування національного стандарту лісоуправління для України з урахуванням обов’язкових складових цього процесу, визначених відповідними процедурами FSC.

Окреслено заплановані заходи, що будуть організовані Національним представництвом FSC в Україні впродовж періоду публічних консультацій (з 18 квітня 2016 р. до 18 червня 2016 р.).

Детальна інформація про перший період консультацій з громадськістю щодо проекту національного стандарту лісоуправління для України, а також необхідні документи (пояснювальна записка до проекту національного стандарту лісоуправління для України; текст проекту національного стандарту лісоуправління для України; форма для коментування) доступні за адресою  http://goo.gl/NfchGV.

За додатковою інформацією звертатись до менеджера зі стандартів Національного представництва FSC в Україні Оксани Павліщук за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..