Please enable Javascript to be able to view this content.
Станом на травень 2020 року 135 лісгоспів України мали сертифікат FSC. Для того, щоб отримати сертифікат, лісгосп засвідчує відповідність вимогам Стандарту FSC. 30 березня 2020 року було прийнято національний стандарт системи ведення лісового господарства для України; до того в Україні діяли тимчасові стандарти органів сертифікації. Стандарт покликаний забезпечити баланс економічних, соціальних та екологічних вимог під час ведення лісового господарства. Окрім того, Стандарт зобов'язує лісокористувачів взаємодіяти із зацікавленими сторонами при прийнятті ключових рішень, пов'язаних з веденням лісового господарства. FSC-сертифікація може бути зручним інструментом для отримання і врахування інформації про природоохоронну цінність окремих лісових ділянок від зацікавлених осіб. Але для цього потрібно мати базове уявлення про те, як саме працює FSC-сертифікація.
Хто може користуватися: активісти, природоохоронні організації, науковці, органи влади, місцеві громади .
Forest Stewardship Council (FSC, Лісова опікунська рада) – це неурядова некомерційна організація, яка була заснована у 1993 році за ініціативи низки екологічних організацій, лісових компаній, трейдерів та інших зацікавлених сторін, для підтримання екологічно прийнятного, соціально захищеного та водночас економічно вигідного ведення лісового господарства. Організація має на меті запровадження незалежної та добровільної системи сертифікації лісового господарства та деревообробки, що дає змогу покращити управління лісами планети.
Будь-яка юридична чи фізична особа, яка управляє лісами або здійснює торгівлю чи перероблення деревини, може претендувати на отримання сертифікату FSC. Сертифікація є добровільною і відбувається лише за бажанням лісокористувача. Вирізняють три основних типи сертифікатів: FM (сертифікат управління лісами), CoC (сертифікат ланцюга постачання) та комбінований FM/CoC. У подальшому ми фокусуватимемось на FM/CoC-сертифікатах, які отримують лісгоспи України.
Процедура отримання сертифікату проста: претендент (лісокористувач) звертається до одного з трьох діючих в Україні органів сертифікації (аудиторських компаній). Орган сертифікації проводить аудит та визначає, чи відповідає лісокористувач вимогам Принципів і Критеріїв ведення лісового господарства (Стандарту), розроблених FSC. Аудиторська компанія діє незалежно від FSC. Якщо під час аудиту підтверджується відповідність лісокористувача вимогам Стандарту – лісокористувач здобуває сертифікат FSC.
Станом на травень 2020 року в Україні діють три органи сертифікації:
NEPCon,
SGS,
Легалліс.
Карта FSC-сертифікованих лісів України. Джерело: сайт FSC Україна
FSC-сертифікація діє в багатьох країнах світу, у тому числі і в Україні. Станом на травень 2020 року в Україні сертифіковано 135 лісокористувачів (44% лісів країни).
Уся інформація про сертифікати FSC міститься на офіційному ресурсі FSC Public Certificate Search. Для того, щоб отримати перелік сертифікованих лісокористувачів в Україні, необхідно:
У полі «Country or Area» вибрати Україну;
У полі «Status» вибрати «Valid» (це дасть змогу отримати перелік діючих наразі сертифікатів);
У другому віконці поля «Certificate Code» вибрати «FM/CoC» (щоб побачити перелік сертифікатів лісокористувачів, а не деревообробників та інших компаній).
Кожен із сертифікатів доступний у базі у вигляді окремої сторінки. Така сторінка містить чимало корисної інформації, зокрема звіти про проведені аудити, у яких вказується результат розгляду звернень чи скарг зацікавлених сторін (див. нижче).
Скріншот з бази даних сертифікатів FSC
Для отримання сертифікату FSC лісокористувач має підтвердити відповідність вимогам Принципів та Критеріїв ведення лісового господарства FSC (Стандарт). Загальний Стандарт розроблений міжнародним офісом FSC. На рівні кожної з країн Стандарт доповнюється специфічними індикаторами, які дають змогу врахувати національні особливості.
До 2020 року в Україні єдиного Стандарту не було. Натомість кожен з органів сертифікації використовував власний тимчасовий Стандарт, розроблений на базі загального. З 30 березня 2020 року вводиться єдиний Стандарт для України.
Стандарт включає в себе десять основних принципів, кожен із яких уточнюється критеріями. Кожен із критеріїв додатково уточнюється індикаторами. Наприклад:
Принцип 6: цінності довкілля та впливи
↓
Критерій 6.3: Підприємство має визначати та вживати ефективних заходів із запобігання негативним впливам господарської діяльності на цінності довкілля, пом’якшувати та виправляти ті впливи, що стаються, пропорційно до їх масштабу, інтенсивності та ризику.
Індикатор 6.3.1: Господарські заходи плануються та виконуються для запобігання негативних впливів і для охорони цінностей довкілля.
Претендент на отримання сертифікату FSC самостійно обирає одну з аудиторських компаній і проходить базовий (основний) аудит. В цей час аудитори перевіряють дотримання лісокористувачем усіх вимог Стандарту. До тогож, аудитори також контактують з великою кількістю різних зацікавлених сторін (місцеві громади, органи влади, активісти та громадські організації, науковці), опитуючи їх щодо діяльності лісокористувача, а також розглядають інформацію від зацікавлених сторін (скарги, коментарі), які надійшли перед аудитом. Якщо відповідність вимогам Стандарту підтверджується – лісокористувач отримує сертифікат FSC, який діє п’ять років.
Щорічно протягом терміну дії сертифікату відбуваються наглядові (контрольні) аудити, під час яких перевіряється дотримання окремих вимог Стандарту, розглядаються скарги та повідомлення зацікавлених сторін.
Після закінчення терміну дії сертифікату відбувається повторний (ресертифікаційний) аудит, за результатами якого можливе продовження терміну дії сертифікату на наступні п’ять років.
Дізнатися про майбутні аудити можна на цьому сайті розділі "Можливості". Там же можна підписатися на оновлення та отримувати сповіщення про найближчі аудити.
Окрім того, Ви можете звернутися безпосередньо до аудиторських компаній, попрохавши включити Вас до розсилки, яка відбувається перед аудитами.
Стосунки з місцевими громадами регулюються, зокрема, принципом 4 Стандарту. FSC зобов’язує сертифікованих лісокористувачів надавати місцевим громадам можливості для впливу на ведення лісового господарства, передбачає обов’язкове їх інформування про ключові рішення тощо.
Окрім того, принцип 9 передбачає виділення особливих для збереження цінностей (ОЦЗ), важливих для місцевих громад (ОЦЗ 5). Включення до ОЦЗ 5 ягідників, поховань, місць рекреації тощо дозволяє уникнути конфліктів, спричинених вирубкою цінних для громад лісів.
Реалізація всіх цих вимог може відбуватися за алгоритмом, вказаним нижче.
Одним із перших критеріїв Стандарту є дотримання всіх вимог чинного законодавства. Відповідно, активісти, які працюють у сфері моніторингу дотримання лісового законодавства, можуть використовувати сертифікаційні інструменти і стимулювати лісокористувачів вести діяльність у площині закону. Порушення вимог законодавства – це прямий шлях до втрати сертифікату, що не є вигідним для лісокористувачів. Надання аудиторам інформації про виявлені порушення може сприяти зменшенню числа таких порушень.
Стандарт містить і чимало природоохоронних вимог:
охорона рідкісних видів (принцип 6);
збереження найменш порушених людською діяльністю лісів – репрезентативних ділянок (принцип 6);
виділення та охорону шести категорій особливих для збереження цінностей (ОЦЗ) – лісів, важливих для збереження біорізноманіття, критичних для надання певних екосистемних послуг, важливих для місцевих громад тощо. Виділення та охорона кожної з цих категорій має відбуватися із залучення широкого кола зацікавлених сторін (принцип 9).
Отже, якщо у Вас є дані про ліси, які підлягають охороні згідно зі Стандартом– Ви можете забезпечити їх охорону, діючи за алгоритмом нижче.
Альтернативна можливість: долучитися до будь-якого аудиту у якості зовнішнього спостерігача. Безпосередня Ваша участь в аудиті дозволить пересвідчитися, як у якості роботи аудиторів, так і у належному розгляді Ваших скарг чи звернень (якщо Ви подавали останні перед аудитом). Детальніше про участь в якості зовнішнього спостерігача – нижче.
Можна виділити два основних сценарії використання можливостей FSC-сертифікації з природоохоронними цілями.
Перший із них – це взаємодія із лісокористувачем для реалізації окремих положень Стандарту. Розглянемо приклад: природоохоронна організація хоче забезпечити охорону певних цінних лісових ділянок. Збереження таких лісів є обов’язковим і може відбуватися згідно з критерієм 6.4 або через виділення ОЦЗ 1 або ОЦЗ 3. Або інша ситуація: місцева громада хоче зберегти важливий для неї ліс, включивши його до ОЦЗ 5. Або ж наукова установа вважає, що для забезпечення сталого лісокористування на окремих ділянках варто не проводити суцільні рубки. Як діяти у такому випадку?
Крок перший: надіслати офіційне звернення до лісокористувача. У зверненні зазначити мету (наприклад, включити до переліку ОЦЗ 1 певні ділянки з рідкісними видами), надати підтверджуючі дані (наприклад, фото або звіти про проведені дослідження) та надати посилання на відповідні вимоги Стандарту, що передбачають охорону рідкісних видів. Обов’язково запропонувати певний режим охорони (наприклад, заборону проведення рубок головного користування). Копію листа надіслати аудиторській компанії, яка видала сертифікат (зазначається у базі даних FSC), та обов’язково підтвердити факт отримання звернення лісокористувачем по телефону;
Крок другий: отримати відповідь лісокористувача. Якщо останній згодився на Вашу пропозицію – цільові лісові ділянки тепер під охороною. Якщо ж ні, то варто провести додаткові переговори, і, можливо, вдасться досягти компромісного варіант.у Якщо позиція лісокористувача Вас не влаштовує і компроміс неможливий – необхідно переходити до кроку третього.
Крок третій: надати скаргу органу сертифікації. В офіційній скарзі варто зазначити, що саме є предметом скарги. Особливий акцент варто зробити на тому, які саме вимоги Стандарту порушуються і у який спосіб. Обов’язково необхідно додати копію Вашого звернення до лісокористувача та копію всіх отриманих відповідей. Зазвичай, скарга розглядається під час найближчого аудиту, до якого також можна долучитися у якості спостерігача. За його результатами аудитори можуть виставити лісокористувачу так звану «невідповідність» і змусити його врахувати Ваші пропозиції, або ж відхилити Вашу скаргу. Якщо Ви не згодні з позицією аудиторів – необхідно переходити до крок четвертого.
Крок четвертий: надати скаргу органу акредитації ASI. ASI – це "аудитори для аудиторів". Інакше кажучи, ASI перевіряють, чи якісно працюють органи сертифікації. Тому, якщо Ви не згодні з рішенням аудиторів (крок третій) – направляйте скаргу до органу акредитації через спеціальну форму на сайті . Якщо ж і рішення ASI Вас не задовольнило – необхідно звертатися безпосередньо до центрального офісу FSC.
Другий сценарій – це виявлення невідповідностей вимогам Стандарту. Наприклад, активісти виявили порушення законодавства при проведенні санітарних рубок. За таких умов варто діяти згідно з алгоритмом, вказаним вище. При цьому, варто аргументовано посилатися на пункти Стандарту, які були порушені, надавати переконливі докази (копії документів, фото тощо) та обов’язково вказувати координати або таксаційні виділи, про які йде мова.
Участь в аудиті у якості зовнішнього спостерігача дає змогу пересвідчитися, що аудитори виконують роботу якісно. Особливо актуальним це є у випадку, коли до аудиту Ви надали певну скаргу чи зауваження і хочете переконатися, що під час аудиту її розглянуть чесно та ґрунтовно.
Для участі в аудиті у якості зовнішнього спостерігача необхідно як мінімум за чотири тижні до початку аудиту надати заяву до органу сертифікації, що проводитиме аудит. Необхідні компоненти заяви та більш детальна інформація про зовнішніх спостерігачах доступна у документі "Процедура участі зовнішніх спостерігачів" .
Сайт FSC в Україні
База сертифікатів FSC
Стандарт ведення лісового господарства FSC
Сторінка подачі скарг чи повідомлень на сайті ASI
Процедура участі зовнішніх спостерігачів
Настанови для зацікавлених сторін (детальна інформація про FSC та можливості для участі зацікавлених сторін)