Please enable Javascript to be able to view this content.
Якщо Вам цікава тема лісів, ви, певно, не раз чули, що «рубка проведена у третьому виділі другого кварталу Іванівського лісництва». Або щось подібне. Квартали та виділи – це своєрідні координати, які використовуються лісівниками у роботі. Розуміння того, де саме розташовуються певні лісові ділянки, є неодмінною умовою будь-якої природоохоронної роботи. У цьому допомагають карти лісів.
Кому корисно: усім, зацікавленим у веденні лісового господарства.
Припустимо, Ви хочете зберегти певні цінні лісові ділянки від вирубок. Для цього необхідно чітко окреслити, які саме ділянки Вас цікавлять. Бажано, мовою, звичною для лісівників.
Або інший приклад: Вам цікаво, чи не плануються рубки у лісах поблизу Вашого населеного пункту. Проте усі документи про плановані рубки не містять координат чи карт – натомість вказані лише незрозумілі «квартали та виділи». То де ж будуть проводитися рубки?
Виконання кожної з задач вище потребує нескладних навичок – використання лісових карт.
Ліси більшості лісокористувачів в Україні (лісгоспів, нацпарків тощо) поділяються географічно на певні підрозділи – лісництва (у нацпарках або заповідниках це можуть бути природоохоронні науково-дослідні відділення - ПОНДВ). У свою чергу, лісництва (або ПОНДВ) поділяються на квартали, а квартали – на виділи.
Зазвичай, квартал має прямокутну форму зі сторонами 500 або 1000 метрів. В окремих випадках (зазвичай, у гірських лісах) квартал має неправильну форму, а межі кварталів встановлюються по природних орієнтирах (річках, вододілах хребтів, дорогах тощо). У лісі на межі кварталів встановлюються характерні біло-зелені стовпчики (квартальні стовпчики). Номер кожного з кварталів вказується на тій стороні стовпчика, яка дивиться у сторону даного кварталу. Квартали позначаються порядковими номерами. Нумерація кварталів у межах лісництва проводиться з півночі на південь та з заходу на схід. Таким чином, перший квартал зазвичай буде найбільш північним та західним кварталом лісництва.
Кожен з кварталів поділяється на певну кількість виділів. Згідно визначення, виділ – це ділянка лісу з однорідними характеристиками. Наприклад, шматочок однорідного соснового лісу – це один виділ. Межуючий з сосновим березовий ліс буде іншим виділом. Саме тому площа виділу може бути як дуже малою, так і складати усю площу кварталу, а форма виділу залежить від конкретних умов на місцевості. Як і квартали, кожен з виділів має свій порядковий номер.
Кожна рубка або інший лісогосподарський захід прив’язаний до конкретного виділу. На практиці офіційні лісогосподарські документи про проведені чи заплановані рубки уточнюють місцезнаходження лісової ділянки так: Іванівський лісгосп → Лісове лісництво → квартал 12 → виділ 15.
Фрагмент карти лісів з сайту ЛІАЦ. Цифри на зображенні - номера кварталів
З 2019 року на сайті ЛІАЦ доступний реєстр лісорубних квитків – головних дозвільних документів на рубку. Реєстр показує усі лісорубні квитки, видані з початку 2019 року. Лісорубні квитки часто видаються заздалегідь. Тому використання Реєстру уможливлює не тільки пошук рубок, які відбулися, а і окремих запланованих та ще не проведених рубок.
Дані у лісорубних квитках представлені за вищезгаданою схемою: лісокористувач – лісництво – квартал – виділ. Однак на вкладці «Карта» по багатьох лісокористувачах доступні лісові карти, які дозволяють безпосередньо визначити місцезнаходження певного виділу. Окрім того, мобільна версія сайту дозволяє використовувати геолокацію і визначати квартал-виділ прямо у лісі.
Перевага розробленого ЛІАЦ сервісу – відносна простота використання. Але є і недоліки. По-перше, доступні не усі карти лісів. По-друге, використання сервісу у лісі обмежене наявністю мобільного покриття. По-третє, наявні на сервісі карти дозволяють визначити лише квартали та виділи, а не, наприклад, переважаючий на певній ділянці вид дерев чи їх вік.
Лісова карта, доступна на сайті ЛІАЦ
Інші корисні лісові карти – це так звані «плани лісонасаджень» або офіційно «плани лісонасаджень, пофарбовані за панівними породами». Значна частина таких планів наявні на сайті ВО «Укрдержліспроект».
На відміну від карти на сервісі ЛІАЦ, плани лісонасаджень не прив’язані до місцевості. Інакше кажучи, це просто зображення. Зазвичай на планах лісонасаджень є загальний план лісництва, який дозволяє встановити місцезнаходження лісів, та власне плани лісонасаджень.
Окрім власне нумерації кварталів та виділів, плани лісонасаджень містять і чимало іншої інформації. Наприклад – основний вид дерев у певному виділі, вік дерев основного ярусу, походження лісів (штучне чи природне), основні дороги, річки та інші об’єкти у лісах. Окрім того, плани лісонасаджень дозволяють визначити категорію лісів – наприклад, розміщення заказників чи національних парків.
Перевага використання планів лісонасаджень – це деталізація та обсяг наявної на планах інформації. Наприклад, ці карти можна використовувати для пошуку найбільш цінних для біорізноманіття лісів. Серед недоліків – відсутність точної прив’язки до місцевості. Недоліком також є відсутність доступу до окремих планів лісонасаджень, особливо щодо комунальних лісів чи лісів Міністерства оборони.
Нижче наводиться посилання на більше детальну статтю про використання планів лісонасаджень.
Фрагмент плану лісонасаджень з сайту ВО "Укрдержліспроект". Чисельник великого числа посеред кварталів - номер кварталу, знаменник - площа кварталу. Нумерація та площа кожного з виділів представлена аналогічно
Карта лісів на сайті ЛІАЦ
Плани лісонасаджень на сайті ВО «Укрдержліспроект»
Детальна стаття про плани лісонасаджень з численними прикладами (рекомендується до ознайомлення)