Please enable Javascript to be able to view this content.
Одне з найпоширеніших питань: як дізнатися, де плануються рубки? Зробити це зовсім це зовсім неважко. Для цього необхідно мати уявлення про лісові карти та трохи попрацювати з документами.
Кому корисно: активістам, природоохоронним організаціям, місцевим громадам, науковцям, органам влади.
У багатьох зацікавлених сторін (активістів, місцевих громад тощо) часто виникає питання – як зупинити рубку, яка щойно розпочалася у певному цінному для них лісі? Відповідь проста: це майже неможливо. Набагато простіше і правильніше попередити небажану рубку ще до її початку. Саме тому важливо наперед знати, чи не плануються до проведення ті чи інші рубки.
Найпростіший шлях дізнатися про плановану рубки – використання офіційного Реєстру лісорубних квитків. Лісорубний квиток – це основний документ, що дозволяє проведення рубки. Відповідно, якщо у реєстрі є лісорубний квиток на певну ділянку, то невдовзі там буде проведена рубка.
Офіційні реєстри лісорубних квитків доступні у двох форматах: .pdf таблиці на сайті Держлісагентства та Реєстрі лісорубних квитків ЛІАЦ. Реєстр на сайті ЛІАЦ є більш зручним, окрім того, на сервісі наявна карта планованих та проведених рубок.
Реєстри лісорубних квитків можна використовувати й для аналізу рубок, які вже відбулися. Табличні реєстри на сайті Держлісагентства містять дані про усі видані лісорубні квитки, починаючи з 2016 року.
Отже, основна перевага використання офіційних реєстрів – простота. До того ж у реєстрах є лісорубні квитки на рубки, не передбачені жодними планами (такі як рубки небезпечних дерев).
Які основні недоліки використання реєстрів? Часто буває, що лісорубний квиток (особливо на санітарні рубки) видається буквально за декілька днів до самої рубки. Якщо не проводити постійний моніторинг реєстрів – таку рубку пропустити дуже просто.
Скріншот реєстру лісорубних квитків з сайту ЛІАЦ
Якщо Вам цікаво дізнатися про можливі рубки завчасно, то існують і інші способи. Розглянемо деякі з них залежно від видів рубок:
1) Рубки головного користування. Дізнатися про намір проведення рубок головного користування (РГК) на певних ділянках можна у самого лісокористувача. Для цього необхідно направити йому запит на інформацію і попрохати надати Вам копію відомості РГК або фонду РГК. Часто така інформація доступна на сайтах лісокористувачів. У відповідь Ви отримаєте перелік усіх ділянок, на яких можливе проведення рубок головного користування у найближчі роки.
2) Санітарні рубки. Санітарні рубки не плануються сильно заздалегідь. Як правило, план санітарних рубок формується один раз на квартал, хоча бувають і виключення. План санітарних рубок, який офіційно називається «Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів», формується у кожному лісгоспі. Такі плани часто доступні на сайтах лісокористувачів, а також на сайтах обласних управлінь лісового та мисливського господарства (ОУЛМГ). Якщо Вам не вдалося їх віднайти – необхідно надіслати запит на інформацію на адресу відповідного лісокористувача чи ОУЛМГ.
До недоліків вищезгаданих способів належить трудомісткість – часто потрібно направляти запити на інформацію або відшукувати документи на сайтах. З іншого боку, цей спосіб дає змогу дізнатися про намір проведення рубок завчасно, а значить – мати час на протидію рубкам у цінних для збереження лісах.
Фрагмент переліку санітарних рубок, розміщеного на сайті Київського ОУЛМГ
Зазвичай при проведенні рубок оперують такими ідентифікаторами: «лісгосп-лісництво-квартал-виділ». Наприклад: «у 14 виділі 12 кварталу Іванівського лісництва Іванівського лісгоспу планується до проведення суцільна санітарна рубка». Але як дізнатись, де саме знаходяться ці «12 квартал 14 виділ»?
Для цього необхідно використовувати Реєстр лісорубних квитків на сайті ЛІАЦ (розділ «Карта») або використовувати плани лісонасаджень на сайті ВО «Укрдержліспроект».
Реєстр лісорубних квитків ЛІАЦ
Реєстр лісорубних квитків ДАЛРУ
Приклад плану санітарних рубок з сайту Житомирського ОУЛМГ
Приклад плану рубок з сайту Одеського ОУЛМГ