Please enable Javascript to be able to view this content.
Смарагдова мережа (Emerald Network) – новітня мережа природоохоронних територій, яка впроваджується у країнах-не членах ЄС, які ратифікували Бернську конвенцію. Смарагдова мережа являє собою аналог мережі Natura 2000, яка присутня в країнах ЄС, і покликана забезпечити належну охорону видів та оселищ, наведених у Резолюціях 4 та 6 Бернської конвенції. Формування Смарагдової мережі в Україні ще далеке від свого завершення. Тим не менше, Смарагдова мережа є перспективним інструментом охорони та сталого управління лісами.
Хто може користуватися: природоохоронні організації, науковці, органи влади.
Смарагдова мережа (Emerald Network) – мережа природоохоронних територій, створена задля збереження видів та оселищ, які потребують охорони на загальноєвропейському рівні. Смарагдова мережа формується у країнах, які не є членами ЄС, і є аналогічною до мережі Natura 2000, яка функціонує у країнах ЄС. Розробка Смарагдової мережі України розпочалася у 2009 році і триває досі. Наразі Смарагдова мережа в Україні включає близько 12% території країни, у тому числі чимало українських лісів.
Карта територій Смарагдової мережі в Україні
Основною передумовою для створення Смарагдової мережі є Конвенція про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція), до якої приєдналися більшість країн Європи. Україна ратифікувала Бернську конвенцію у 1996 році. Одним із положень Конвенції, уточненим рядом подальших нормативних актів, стало створення мережі Територій Особливого Природоохоронного Інтересу (Areas of Special Conservation Interest, ASCI), які і є складовими Смарагдової мережі. Більш детально функціонування Смарагдової мережі прописане у ряді Резолюцій Бернської конвенції.
Положення Бернської конвенції є обов’язковими для України, яка ратифікувала дану конвенцію. Тим не менше, українське законодавство, яке б регулювало роботу Смарагдової мережі в Україні, наразі відсутнє, хоча й активно розробляється.
Мета Смарагдової мережі – забезпечити охорону оселищ та видів, наведених у Резолюціях 4 та 6 Бернської конвенції, відповідно. Для прикладу, Резолюція 4 передбачає охорону таких оселищ, як ацидофільні дубові ліси чи букові ліси. Резолюція 6 включає чимало лісових видів, наприклад, білоспинного та трипалого дятлів. Таким чином, наявність на певній території видів та оселищ з Резолюцій є передумовою для створення території Смарагдової мережі.
Збереження оселищ та видів у межах Смарагдової мережі реалізується через біогеографічний підхід. Це значить, що оцінка достатності визначених територій Смарагдової мережі для довгострокового збереження видів і оселищ проводиться в межах біогеографічних регіонів. Територія України розподіляється між континентальним біогеографічним регіоном (приблизно співпадає із Поліською та Лісостеповою кліматичними зонами), степовим (співпадає із Степовою кліматичною зоною та зоною субтропіків у Гірському Криму), альпійським (Українські Карпати) та паннонським біогеографічним регіоном, до якого входить рівнинна частина Закарпатської області.
Смарагдова мережа функціонує паралельно з мережею об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ) та не є тотожною. Як вже зазначено вище, Смарагдова мережа створена з метою збереження видів та оселищ, які охороняються Бернською конвенцією. Об’єкти ПЗФ часто створюються з іншою метою. Відповідно, Смарагдові території можуть як перекриватись з наявними об’єктами ПЗФ, так і включати інші території.
Відповідальними за створення та функціонування територій Смарагдової мережі є державні органи, а також органи Бернської конвенції. На практиці нові Смарагдові територія створюються згідно наступних етапів:
На першому етапі країни визначають перелік присутніх у їх межах видів і оселищ із Резолюцій 4 та 6 Бернської конвенції та обирають потенційні території, які підходять для забезпечення їх довготривалого збереження. У подальшому надсилають до Секретаріату Бернської конвенції базу даних, що містить наукову інформацію про запропоновані території; такі території набувають статусу територій-кандидатів до включення у Смарагдову мережу за рішенням Постійного комітету Бернської конвенції.
На другому етапі проводиться оцінка ефективності визначеної територій Смарагдової мережі, що здійснюється за біогеографічними принципом: по кожному виду/оселищу для кожного біогеографічного регіону. Коли цінність територій, запропонованих до включення у Смарагдову мережу, для збереження видів та/або оселищ науково визначена, території-кандидати до включення у Смарагдову мережу подаються до Постійного комітету Бернської конвенції, який офіційно затверджує їх включення до Смарагдової мережі.
На третьому етапі на національному рівні затверджується перелік територій, включених у Смарагдову мережу та запроваджуються заходи по їх менеджменту та моніторингу під контролем національних органів влади.
Мапа затверджених Бернською конвенцією територій Смарагдової мережі доступна на офіційних ресурсах Бернської конвенції, а також на Публічній кадастровій карті України .
Згідно задуму, будь-яка територія Смарагдової мережі повинна мати план управління (менеджмент-план). Цей документ має встановлювати заходи, необхідні для збереження та підтримки видів та оселищ, які охороняються в межах Смарагдової території.
Важливо зазначити, що необхідні заходи є адресними, спрямованими на усунення загроз стосовно конкретних видів та оселищ, і, таким чином, створення Смарагдових територій не означає вставновлення режиму абсолютної заповідності (окрім випадків, коли суворий охоронний режим потрібний відповідному виду чи оселищу). Наприклад, якщо Смарагдова територія створена для охорони популяції трипалого дятла (на фото зверху), якому потрібні старі, всихаючі хвойні ліси, то обмеження на господарську діяльність не стосуватимуться листяних лісів у межах цієї території.
Не дивлячись на те, що Бернська конвенція є обов’язковою для виконання в Україні, порядок розробки планів управління Смарагдовими територіями поки не передбачений національним законодавством. Таким чином, якісне управління Смарагдовими територіями буде можливе після прийняття відповідного національного законодавства.
Згідно положень Конвенції, Україна має зобов’язання з охорони Смарагдових територій. Таким чином, навіть до розробки менеджмент-планів будь-які заходи, які загрожують Смарагдовим територіям, суперечать взятим зобов'язанням. Будь-хто має право надати інформацію про загрози Смарагдовим територіям до Бернської конвенції, а державні органи влади зобов’язані усунути такі загрози.
Смарагдова мережа – корисний інструмент для охорони лісів. Використовувати його можна наступним чином:
1) Створення нових Смарагдових територій. Наявність лісових видів та оселищ Резолюцій 4 та 6 Бернської конвенції на певній території є передумовою для включення таких лісів до Смарагдової мережі. Відповідно, якщо за результатами біогеографічних семінарів певний вид або оселище визнані недостатньо охоронюваними, це є підставою для створення Смарагдової території. Для цього необхідно заповнити стандартну форму даних (Standard Data Form, SDF) та направити її відповідному органу влади. Створення нових Смарагдових територій потребує певних фахових знань, тому доступне переважно науковцям. Більш детальна інформація про створення нових Смарагдових територій наведена за посиланнями у кінці розділу.
2) Оскарження заходів у межах Смарагдових територій. Згідно Бернської конвенції, будь-яка діяльність, яка загрожує територіям Смарагдової мережі, є порушенням взятих Україною на себе зобов'язань. Як наслідок, виявлення такої діяльності може бути підставою для звернення до Бернської конвенції. Якщо органи Конвенції визнають загрозу суттєвою, українські органи влади будуть зобов’язані вжити негайних заходів з усунення загрози. Більше про оскарження у матеріалах за посиланнями у кінці розділу.
3) Розробка планів управління Смарагдовими територіями. Найбільш ефективний спосіб зберегти ліси Смарагдової мережі – долучитись до розробки планів управління (менеджмент-планів) Смарагдової території. Це чудова можливість для науковців та експертів, однак її реалізація буде доступною лише після прийняття відповідного законодавства.
Бернська конвенція
Резолюція 4 Бернської конвенції (перелік охоронюваних оселищ)
Резолюція 6 Бернської конвенції (перелік охоронюваних видів)
Карта Смарагдової мережі на сайті Бернської конвенції
Проектування і збереження територій мережі Емеральд (Смарагдової мережі): Методичні матеріали
Залучення громадськості та науковців до проектування мережі Емеральд (Смарагдової мережі) в Україні
Тлумачний посібник оселищ Резолюції №4 Бернської конвенції, що знаходяться під загрозою і потребують спеціальних заходів охорони
Приклад скарги щодо негативної діяльності на території Смарагдової мережі